Strona główna Strefa rodzica Galeria Kontakt Księga gości Plan lekcji RODO

Artykuł podsumowujący II edycję konkursu

Jesteśmy szkołą podstawową z wieloma doświadczeniami proekologicznymi. Sześć lat temu stworzyliśmy nowy konkurs wiedzy ekologicznej dla wrocławskich szkół podstawowych promujących zdrowie ph. „Młodzi ekolodzy – nadzieją na przyszłość Ziemi”. Konkurs się przyjął – w kwietniu 2009 r. odbyła się już jego VI edycja

Konkurs ten zainspirował nas do rozszerzenia swojego pola działania, tym bardziej, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wzmocniło nasze zainteresowania ekologią i współpracą ponad podziałami. I tak nawiązaliśmy współpracę międzynarodową, jednak trochę przekornie – nie z krajem unijnym, lecz z naszym sąsiadem, Ukrainą.

Owocem tej współpracy są projekty edukacyjne, wymiana młodzieży, wymiana doświadczeń między nauczycielami naszej szkoły i Centrum Edukacji Ekologicznej Ukrainy i wreszcie kolejny nowy konkurs stworzony przez SP 118 we Wrocławiu. Konkurs również ekologiczny, ale tym razem pozwalający przełożyć wiedzę na umiejętności i tym razem o zasięgu międzynarodowym. Jego I edycja odbyła się w Światowym Dniu Ochrony Środowiska 2008r. pod nazwą „Woda a życie”. Konkurs ten opisaliśmy  w artykule pt. „Konkurs ekologiczny”. Zainteresowanych odsyłamy do „Gazety Szkolnej” nr 5/2008r. Po ubiegłorocznym kwietniowym finale wrażenia i opinie uczestniczących szkół i gości były tak pozytywne i budujące, że organizacja II edycji w tym roku szkolnym była oczywista.

Już we wrześniu powstał więc w szkole duży zespół współorganizatorów kolejnego Międzynarodowego Konkursu Ekologicznego, tym razem pod nazwą „Na łące owady – strażnikami środowiska”. Do udziału zaprosiliśmy, jak poprzednio, przyjaciół z Ukrainy, ze Słowacji i Niemiec, ale dołączyliśmy do nich kolejne szkoły z bogatym dorobkiem proekologicznym z Anglii, USA, Indii oraz zaprzyjaźnione wrocławskie szkoły i przedszkola, w tym współpracujące z naszą szkołą od lat przedszkole ekologiczne „Zielona Dolinka” z Wrocławia.

Aby każde dziecko z różnymi uzdolnieniami mogło się odnaleźć w tematyce ekologii – postanowiłyśmy utrzymać interdyscyplinarny charakter konkursu, tworząc cztery różne kategorie umiejętności: baśń, praca malarska, praca multimedialna i gra planszowa.

Organizacja tego konkursu i przygotowanie finału na 5 czerwca 2009 r. rozpoczęły się już we wrześniu 2008 r. Mieliśmy wiele do zrobienia: pozyskanie środków finansowych, opracowanie i rozesłanie regulaminu konkursu, przygotowanie zaproszeń na finał, dyplomów i podziękowań, opracowania scenariusza finału, przygotowanie jego przebiegu, przygotowanie młodzieży do konferansjerki i przedstawienia słowno-muzycznego, opracowanie dwóch równoległych prezentacji multimedialnych, analiza prac konkursowych, ich tłumaczenie z języków obcych, wykonanie wystawy prac i dekoracji, przygotowanie oprawy finału i... wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić, a które były bardzo istotne w organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia.

Tak, jak się spodziewaliśmy, idea konkursu wszystkim się spodobała i w wyznaczonym terminie otrzymaliśmy mnóstwo prac z różnych stron świata. Cztery zespoły jury miały nie lada wyzwanie, bowiem trzeba było przetłumaczyć i wybrać z wielu pięknych i interesujących - prace najciekawsze.

Punktem kulminacyjnym całości był oczywiście finał zorganizowany w naszej szkole w Światowym Dniu Ziemi, tj. 5 czerwca 2009 r. Uświetnili go swoją obecnością przedstawiciele różnych wrocławskich środowisk: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia, p. Maria Zawartko, prezes Zarządu Oddziału Dolnośląskiego Ligi ochrony Przyrody, p. Jerzy  Ślusarczyk, sponsorzy z dużych i małych firm oraz najważniejsi – nagrodzeni uczniowie. Dzięki sponsorom nagrody były, i to ciekawe, a ich lista była bardzo długa. Nawiasem mówiąc, ciekawe, czy dzieci tworzyły prace z takimi samymi wypiekami na twarzach, z jakimi później oglądały swoje nagrody.

W finale wręczanie nagród przeplatane było multimedialną prezentacją prac nagrodzonych, występem teatrzyku SP 118, który przedstawił konkursową baśń ekologiczną z I miejscem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy naszego chóru, ale najwięcej emocji wywołały  wśród widzów występy najmłodszych przedszkolaków z przedszkola „Zielona Dolinka” oraz naszych zerówkowiczów.

Na pożegnanie każda zaproszona do finału szkoła obdarowana została słodkościami. Mogliśmy sobie na to pozwolić dzięki szczodrości naszych wrocławskich sponsorów: DH „Tęcza” przy ul. Tęczowej, DH „Astra” przy ul. Horbaczewskiego, szkoła tańca „Gemar” przy SP 118 i Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Piast” w Głogówku. Za to im bardzo w imieniu dzieci dziękujemy. Za granicę nagrody, dyplomy i słodycze zostały wysłane pocztą.

Po finale wiele szkół gratulowało nam pomysłu oraz atrakcyjnej i sprawnej organizacji. Te miłe słowa dodały nam skrzydeł do przeprowadzenia III edycji konkursu w nowym roku szkolnym. Jesteśmy przekonani, że ten nowy wielki konkurs jest świetną okazją do wspierania wszechstronnych uzdolnień dzieci oraz zaktywizowania szkół do ponadprogramowych działań proekologicznych.

Jolanta Skotnicka, Monika Pawlina i Lidia Cichal




Administratorem danych jest Szkoła Podstawowa nr 118 im. płk. pil. Bolesława Orlińskiego we Wrocławiu, ul. Bulwar Ikara 19, 54-130 Wrocław. Kontakt do naszego inspektora ochrony danych: Tomasz Grzybowski, inspektor@coreconsulting.pl lub CORE Consulting sp. z o.o., ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań. Szczegółowe informacje o regułach przetwarzania danych związanych z prowadzoną korespondencją e-mail znajdzie Pan/Pani na www.sp118.pl.

Deklaracja dostępności


Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego (pdf)

Menu


Szkoła partnerska w Indiach


Szkoły partnerskie w Anglii


St Joseph Catholic Primary School


St. Philip's Catholic Primary School


Bishop Milner Catholic College


THE WORD OF THE WEEK